Top

Здоров’я на борту літака

Зліт, посадка, турбулентність, тиск, jetlag після рейсу – приємного мало. Іноді ви можете відбутися легким нездужанням, але ж можуть статися і серйозні речі. Кого ж кликати на борту літака, якщо стало погано, хто саме несе відповідальність за наше здоров’я під час польоту, чи допоможе страховка, ну і взагалі, що робити і як бути? Дізнаєтеся в цьому дописі.

 

1. Ризик для здоров’я під час перельотів

Пасажир може бути скільки завгодно спокійним і не думати про майбутній переліт, однак організм не обдуриш, і свою порцію стресу він все ж отримає. Пам’ятаємо ми і про такий факт, як загострення хронічних захворювань під час польоту. У вашій медкарті є записи про серцево-судинні захворювання, у вас погане згортання крові або проблеми з її циркуляцією, підвищений внутрішньочерепний тиск? Будьте готові до загострень через повільне насичення крові киснем.

Астма, запалення дихальних шляхів, пневмонія можуть передати привіт через рівень вологості повітря в салоні. Скористайтеся краплями для звуження судин, якщо перед польотом вас турбує нежить або гайморит.

Під час тривалого перельоту не забувайте розминатися, якщо у вас проблеми з венами, тромбоз або тромбофлебіт. Проведете весь рейс в кріслі – матимете великий ризик отримати набряк, застій крові і не дай Бог, відрив тромбу.

Рішення летіти або не летіти завжди залишається за пасажиром (але краще все ж отримати дозвіл лікаря, якщо є сумніви). Однак будьте готові й до того, що об’єктивно важкий стан здоров’я може бути причиною зняття з рейсу прямо біля гейта.

У кожного перевізника є свої норми, але пам’ятайте й загальні рекомендації. Якщо вас недавно прооперували, ви перенесли інсульт або гіпертонічний криз, тільки відновилися після інфаркту – почекайте з літаками найближчі 6 місяців. Вагітним різні авіакомпанії встановлюють різні терміни для перельоту – 28-36 тижнів.

 

2. Хто відповідає за ваше здоров’я під час перельотів

Якщо у вас внутрішній рейс, тоді потрібно звернутися до Повітряного кодексу вашої країни. Якщо ж летите міжнародним рейсом, то, згідно з Монреальською конвенцією 1999р., за шкоду здоров’ю (і майну, до слова) під час польоту відповідає авіакомпанія.

У кожного пасажира є автоматична страховка – авіаквиток. По суті це договір, в рамках якого перевізник не тільки доносить вам умови польоту і правила безпеки, годує і дає погортати журнали, а й надає першу медичну допомогу. Ступили на борт – перевізник несе відповідальність за все, що відбувається на борту повітряного судна (ПС). Що стосується вашої медстраховки, то найчастіше вона не буде діяти в повітрі, але в момент посадки ви можете на неї розраховувати.

Наприклад, загальновизнаний страховий випадок – травми, отримані під час польоту. Витрати найчастіше несе перевізник, а не компанія, у якій ви оформили страховку.

ВАЖЛИВО! Будь-який інцидент повинен бути документально зафіксований на борту ПС – наприклад, це може бути акт про те, що трапилося, від командира ПС.

Цікавий момент з алкоголем. На борту літака вам без зайвих питань нададуть допомогу, навіть якщо ви перебуваєте в нетверезому стані, і в акті про це не згадають. З медстраховкою інакше – ваша тверезість має значення, і якщо допомогу нададуть, то обов’язково зафіксують цей факт в звіті.

А хто ж саме нам допоможе на борту? Оскільки далеко не всі перевізники мають власний штаб медпрацівників, то найчастіше вам допоможе лікар серед пасажирів. Всі хоча б раз стикалися з ситуацією, коли по гучному зв’язку хтось із екіпажу інформує пасажирів про інцидент, з’ясовуючи, чи є на борту професійний лікар. За статистикою, частіше ніж на кожному другому рейсі летить лікар, фельдшер або медсестра.

 

3. Що робити, якщо вам стало погано під час рейсу

Екіпаж кожного ПС повинен вміти надавати першу допомогу. Звичайно, вимоги та стандарти у авіакомпаній відрізняються, але ви точно можете розраховувати на штучне дихання, непрямий масаж серця, допомогу при отруєннях і травмах. Більш того, навіть екстрене прийняття пологів здивувати бортпровідника не повинно.

Всі авіакомпанії мають можливість зв’язатися з лікарем на землі в процесі польоту, що дозволяє точніше визначати симптоматику і надавати допомогу.

Призначення ліків не входить в компетенцію екіпажу, так само як і введення препаратів, які мають пасажири. Але ніхто не забороняє бортпровідникові запропонувати підходящий засіб зі свого набору першої допомоги. На борту завжди є медикаменти – аптечка першої допомоги, якою може користуватися екіпаж, і лікарська аптечка, яку має право відкривати тільки лікар з числа пасажирів.

Якщо на борту надати необхідну допомогу неможливо і терміново потрібні більш серйозні заходи, тоді після зв’язку з наземним лікарем капітан ПС приймає рішення про екстрену посадку. Варто пам’ятати, що літаки не можуть здійснювати посадки в будь-яких аеропортах – дозволи, габарити й інші чинники можуть бути причиною відмови. Пам’ятайте про мовний бар’єр в разі виконання рейсу іншомовним перевізником – контролюйте, наскільки коректно передана інформація з ПС на землю.

Після посадки ПС виявляється в юрисдикції конкретного аеропорту і країни, що означає надання медичної допомоги за стандартами держави, яка прийняла борт. Відзначимо, що жоден аеропорт світу не обладнаний реанімаційним відділенням – медслужба аеропортів відповідає тільки за невідкладні випадки, тож реанімаційні дії не можуть і не повинні бути здійснені.

В аеропортах, які мають міжнародне сполучення, є пункти санітарно-карантинного контролю. При виявленні інфекції у пасажира, його ізолюють і госпіталізують, а всім хто мав контакт з цією людиною, запропонують огляд і медичну допомогу.

Ну і наостанок трохи корисного із серії «допоможи собі сам»:

  • рекомендуємо заздалегідь уточнювати вимоги до перевезення медикаментів у авіакомпаній – ніколи не нехтуйте можливістю взяти потрібні вам засоби, які можуть стати в нагоді в польоті
  • не соромтеся попросити вашого лікаря надати письмові рекомендації, що робити, якщо стане погано. Нехай вкаже міжнародні найменування речовин, що входять до складу препаратів, і кілька ліків-аналогів
  • додайте в цю пам’ятку інформацію про ваші алергії, наявніть імплантів і протезів
  • обов’язково перекладіть все це на англійську і мову країни, куди ви прямуєте. Перед вильотом розкажіть бортпровідникові про можливі ризики (діабет, астма, аритмія і т.д.) і повідомте, де ця пам’ятка у вас лежить.

Будьте здорові та літайте із задоволенням!

Відкоментувати

You don't have permission to register